Konferencja „Fiński model edukacji”
- Opublikowany: 14.11.2019
- Przez: Agata Gruszecka
Finlandia od lat zajmuje najwyższe miejsca w międzynarodowych badaniach PISA. Idąc pod prąd trendom standaryzacji i kontroli przez testy, Finlandia stawia na odpowiedzialność i samodzielność nauczycieli oraz budowanie podmiotowości uczniów. W efekcie fińskie dzieci należą nie tylko do najlepiej wyedukowanych, ale także najszczęśliwszych na świeci.
30.10.2019 w Poznaniu dyskutowaliśmy o tym, co z Finlandii możemy przenieść do Polski. Łukasz Srokowski w wykładzie otwierającym przekodowywał nas, że są to miękkie części systemu, czyli wartości: zaufanie, odpowiedzialność, poczucie sprawstwa, współpraca, wsparcie. Jolanta Olubińska-Charuba z Przedszkola Leśna Baza Na Tropie w Poznaniu opowiadała zaś, że kontakt z przyrodą i danie dzieciom wolności są tymi aspektami, które mają niebagatelny wpływ na rozwój dzieci.
Z kolei Aleksandra Mikulska opowiadała, jak w praktyce szkolnej można wcielić w życie wartości, o których wcześniej wspominał Łukasz Srokowski. Za przykład posłużyła Autorska Szkoła Podstawowa NAVIGO, inspirowana właśnie fińskim modelem edukacji, która od kilku lat działa już we Wrocławiu, a wkrótce zostanie otwarta również w Poznaniu. Na zakończenie konferencji Karol Bielski ze Stowarzyszenia Kreatywnego Poznania KREOTEAM opowiadał o uczeniu się i zachęcaniu już najmłodszych do niekonwencjonalnego podejścia do zapamiętywania (kto pamięta listę zakupów Lisy z „Dzieci z Bullerbyn?”).
Za gościnę dziękujemy Agacie prowadzącej Warsztaty Agaty w Galerii Malta w Poznaniu.
Było ciekawie, praktycznie i inspirująco!
Więcej informacji i zdjęcia znajdują się na FB: Autorska Szkoła Podstawowa NAVIGO Poznań